15 czerwca, 2024

Kardiologia Dziecięca zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób serca wieku dziecięcego. Kardiolog dziecięcy Poznań leczy zarówno wady wrodzone, jak i nabyte. W tym zaburzenia rytmu serca w wieku rozwojowym. Prowadzi diagnostykę i leczenie układowego nadciśnienia tętniczego, nadciśnienia płucnego oraz wrodzonej choroby serca. Zajmuje się również profilaktyką i nadzorem nad dziećmi objętymi specjalistycznym leczeniem kardiologicznym.

 

Kardiolog dziecięcy Poznań prywatnie, czym się zajmuje?

Dla zdrowia dziecka niezwykle ważne jest, aby wady serca, zarówno wrodzone, jak i nabyte, były diagnozowane jak najwcześniej. Zazwyczaj dzieci są kierowane do kardiologa dziecięcego przez pediatrę po stwierdzeniu niepokojących objawów. Wśród nich wymienić można, np. szmery serca, ból w klatce piersiowej lub ból podczas wysiłku fizycznego.

Badanie kardiologiczne polega na badaniu klinicznym. Na osłuchiwaniu serca dziecka, aby zrozumieć, czy szmer może mieć charakter patologiczny. Często konieczne okazuje się wykonanie elektrokardiogramu, który da pełny obraz tego, co dzieje się z sercem dziecka.

Czasami to rodzice proszą lekarza rodzinnego o przepisanie badania kontrolnego do specjalisty. Ponieważ dziecko skarży się na ból w klatce piersiowej lub „silne bicie serca” np. podczas uprawiania sportu. Choć na ogół są to zaburzenia, które często mogą wystąpić w okresie dojrzewania dziecka. Zawsze jednak warto je skonsultować z kardiologiem dziecięcym Poznań.

Poznań kardiolog dziecięcy, jaki powinien być lekarz?

Z pewnością lekarz kardiolog dziecięcy Poznań, musi podchodzić do małego pacjenta inaczej niż do dorosłego. Młodsze dzieci poniżej 5 roku życia mogą się bać lekarza i otoczenia. Mogą mieć ataki płaczu, dlatego lekarz musi mieć dużo cierpliwości i zdobyć ich zaufanie. W tych przypadkach pozwala im pozostać w ramionach matki zarówno podczas wizyty, jak i podczas wykonywania badań instrumentalnych. Innym razem jednak są spokojni i chętni do współpracy i akceptują lekarza bez protestu. Dzieci w wieku szkolnym są na ogół spokojne, a także potrafią dokładnie zgłaszać swoje objawy, jeśli takie występują.

  Jakie meble do pokoju niemowlaka

Kardiologia dziecięca Poznań to niezwykle ważny dział specjalistyczny, który otacza troskliwą opieką najmniejszych pacjentów. Choroby serca są bardzo poważnymi dolegliwościami, dlatego znalezienie odpowiedniego specjalisty jest ważnym krokiem.